Pomysły na mały pokój młodzieżowy w bloku

Mieszkanie w bloku nie daje dużego pola do popisu w dziedzinie aranżacji wnętrz. Największą wadą pomieszczeń w blokach jest ich wielkość. Na małej a niekiedy bardzo małej przestrzeni niezwykle trudno urządzić nie tylko kuchnię, łazienkę, sypialnię czy salon ale także pokój dziecięcy. Dużym wyzwaniem jest również umeblowanie młodzieżowego lokum. A wiadomo przecież, że ludzie w wieku kilkunastu lat są dość wymagającymi lokatorami i trudno zadowolić ich byle czym.

Czym kierować się urządzając pokój nastolatka w bloku?

Funkcjonalność

Jak ognia powinniśmy unikać mało praktycznych mebli. Liczy się uniwersalność i funkcjonalność. Duże łóżko z baldachimem o jakim marzy większość dziewcząt warto zastąpić tańszą, ale i wygodną sofą, która złożona posłuży jako miejsce do siedzenia a rozłożona kanapa niczym nie będzie ustępować łóżku. Zamiast pojedynczych mebli – komody, szafy i regału możemy postawić na ściankę meblową, która zajmie o wiele mniej miejsca. Dobrze jeśli meblościanka będzie wyposażona również w biurko. Jeśli ten mebel chcemy jednak kupić osobno postawmy na model z funkcjonalną nadstawką, dodatkową szafką czy półkami – zyskamy więcej przestrzeni na chowanie książek, zeszytów czy akcesoriów szkolnych. Meble powinny być pojemne. Im więcej szuflad i szafek, tym lepiej. Dzięki nim młodemu człowiekowi łatwiej będzie utrzymać ład.

Kolorywystrój małych pomieszczeń

Pomieszczenie, jakim dysponujemy jest małe. Musimy więc optycznie je powiększyć. Najprościej uzyskać efekt „większego wnętrza” przy pomocy odpowiednio dobranych kolorów ścian. Postawmy na jasne, delikatne barwy. Pastelowe kolory sprawią wrażenie, że pomieszczenie wyda się o wiele bardziej przestronne. Efekt pogłębi oświetlenie na suficie, lampy na ścianach oraz na biurku.

Rozdzielenie stref

Pokój nastolatka spełnia kilka funkcji naraz. Jest to jednocześnie sypialnia, miejsce nauki, ale i miejsce wypoczynku. Dodatkowo jest jeszcze to garderoba. Warto byłoby podzielić pomieszczenie na kilka stref, niestety jest to niemożliwe ponieważ dysponujemy ograniczą przestrzenią. Poprzestańmy więc na podzieleniu pokoju na strefę dzienną oraz nocną. Obok sofy czy tapczana postawmy małą szafkę nocną. Biurko i reszta mebli będzie tworzyć przestrzeń dzienną.