Projekty pokoju dla rodzeństwa

Dwójka rodzeństwa. Dzieci w różnym wieku i tylko jeden pokój. To dopiero dylemat – jak urządzić wnętrze by podzielić dwa gusta, jak sprawić by pokój był praktyczny, wygodny i podobał się obojgu dzieciom?

Najbardziej funkcjonalnym a zarazem najprostszym rozwiązaniem jest podzielnie pokoju na dwie części . Sposobów na rozdzielenie młodzieżowego pokoju jest co najmniej kilka.

Pokój rodzeństwa rozdzielony piętrowym łóżkiem

Nie mamy na myśli tradycyjnego piętrowego łóżka. Oba są bowiem rozdzielone ścianką. Sypialnia młodszego dziecka umiejscowiona jest w dolnej wnęce, starszego zaś na górze. Do łóżka nastolatka dostajemy się schodami. Na wolnej części czy to jednej, czy to drugiej ściany można zawiesić różnorodne dekoracje, tablice korkową czy plakaty.

Pokój podzielony szafą

Pośrodku pokoju lokalizujemy dużą podwójną szafę, w której dzieci będą dzielić miejsce na ubrania. Pokój może mieć dwie różne tapety, jeśli mieszka w nim brat z siostrą, jeśli natomiast pomieszczenie dzielą dwie dziewczyny możemy postawić na jednolite ściany, podłogę, dekoracje. W przejściu pomiędzy dwoma częściami pokoju można postawić mebel dla dwojga mieszkańców np. regał na książki, sofę czy komodę.

aranżacja dziecięcego pokojuRegał na książki zamiast ścianki działowej

Podobnie jak szafa sprawdzi się regał na książki. Może on służyć obojgu z rodzeństwa. Każdą część pokoju możemy natomiast urządzić inaczej. Jeśli wnętrze dzielą dzieci różnej płci warto zaakcentować ich przestrzeń typowo chłopięcymi i dziewczęcymi detalami, najprostszym przykładem jest zaaranżowanie pokoju córki w odcieniach różu a chłopca w kolorze granatu czy zieleni.

Zasłona z korali

Tanie i niezwykle proste rozwiązanie. Po środku pokoju wieszamy zasłonkę zdobioną dekoracyjnymi koralikami. Pomysł sprawdzi się w szczególności w pokoju dwóch sióstr, dla których zasłona będzie nie tylko przedzieleniem wnętrza, ale również dodatkową dekoracją pokoju.

Jak urządzić niewielki pokój dla dwójki dzieci?

Jeśli nie dysponujemy na tyle dużą przestrzenią by rozdzielić pokój ścianką działową czy szafą musimy poszukać innego rozwiązania dla pomieszczenia w jednym pokoju aż dwóch lokatorów. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest wspomniane już łóżko piętrowe. Dzięki niemu zaoszczędzimy nieco miejsca i zamiast drugiego łóżka będziemy mogli postawić w pokoju dodatkową szafę czy komodę.

Kiedy postawimy na dwa osobne łóżka zainwestujmy w modele, wyposażone w duże schowki. Dzięki temu nie będziemy musieli martwić się gdzie schować stosy zabawek czy podręczniki.